Information
Äventyrsbadet i Kalmar håller simskola för Kalmar Kommuns alla elever i årskurs 1.
Simskolan är fördelad på 6 tillfällen under lika många veckor. Tid och dag tilldelas från ansvarig på Äventyrsbadet och samma dag och tid i veckan gäller för under simskoleperioden.
Bra att veta:
- Äventyrsbadet i Kalmar har 1-2 SLS-utbildade simlärare som på ett lärorikt och lustfyllt sätt håller simskola med eleverna.
- Simlärare på Äventyrsbadet arbetar med att säkerhetsställa eleverna teknik i bröstsimsbentaget (på mage/rygg) - en vinklad fot och ett starkt bentag samt ett balanserande armtag i bröstsim/ryggsim.
- På simskolan första tillfälle samlas alla elever i "lilla bassängen" och får för simlärarna visa upp sina simkunskaper i bröstsim och ryggsim (med bröstsimsbentag). Eleverna delas därefter upp i grupper anpassade efter sina förkunskaper och tar del av simundervisning. Klassens medföljande pedagod undervisar eleverna i 25-metersbassängen där sträcksimning, dykning, vattentramp mm. är fokus under lektionerna. Simlärare från Äventyrsbadet tekniktränar bentag/armtag/flyta/dyka i lilla bassängen och 25-metersbassängen för att förbättra och ge förutsättningar för en säker simning.
- Lektionerna startar på den utsatta tiden, vi ber er vara på plats och redo utanför den lilla bassängen.
- Skolan ansvarar för att boka eventuella transporter till och från Äventyrsbadet i Kalmar.
Syftet med simskolan för elever i årskus 1är att uppnå goda simfärdigheter och därefter genom simundervisning i ämnet idrott och hälsa klar målen för att nå ett godkänt betyg E:
- kunna simma 200 meter, varav minst 50 meter på rygg.
Vi är här för Er skull, ställ gärna frågor direkt till simlärarna i samband med lektionerna eller maila badansvarig Veronica Andersson, veronica.andersson@kalmar.se